Zdania co do tego, kiedy najlepiej rozpocząć odpieluchowanie, są podzielone. Najwięcej osób wskazuje na okolice drugich urodzin, kiedy to dziecko dużo rozumie. Trudno jednak podać konkretny przedział czasowy – najważniejsze, by dziecko wykazywało gotowość na odpieluchowanie, gdyż wywieranie presji może skończyć się zaparciem nawykowym.
Kiedy można odpieluchować?
Nauka nocnikowania przebiega w różnym tempie w zależności od dziecka. Nie ma więc powodu do zmartwień, gdy dziecko korzysta z pieluszki dłużej niż jego rówieśnicy albo gdy robi to mimo skończenia drugiego roku życia. W odpieluchowaniu najważniejszy jest spokój oraz zadbanie o komfort dziecka.
Oznaki gotowości dziecka
Odpieluchowanie najlepiej zacząć w momencie, kiedy dziecko wykazuje gotowość na to, by przestać korzystać z pieluszki. Warto obserwować, czy nie pojawiają się oznaki o tym świadczące. Dobry czas na odpieluchowanie następuje w momencie, kiedy dziecko jest w stanie komunikować swoje podstawowe potrzeby, pokazuje, gdy pieluszka jest pełna, a także gdy szuka ustronnego miejsca do wypróżnienia, a w trakcie robienia kupy wyraźnie się napina czy nawet kuca.
Sposoby na odpieluchowanie
Wiele dzieci boi się korzystać z nocnika. Warto więc przekonać je na własnym przykładzie, zabierając do łazienki i tłumacząc, że rodzice swoje potrzeby załatwiają w sedesie. Można też zabrać malucha na wspólne zakupy i razem wybrać nocnik, dzięki czemu łatwiej będzie przekonać dziecko do korzystania z niego. Pomocne może być także użycie timera do odpieluszkowania, który będzie przypominał o konieczności wypróżnienia.