Odpieluchowanie – kiedy dziecko jest gotowe?

Zdania co do tego, kiedy najlepiej rozpocząć odpieluchowanie, są podzielone. Najwięcej osób wskazuje na okolice drugich urodzin, kiedy to dziecko dużo rozumie. Trudno jednak podać konkretny przedział czasowy – najważniejsze, by dziecko wykazywało gotowość na odpieluchowanie, gdyż wywieranie presji może skończyć się zaparciem nawykowym.

Kiedy można odpieluchować?
Nauka nocnikowania przebiega w różnym tempie w zależności od dziecka. Nie ma więc powodu do zmartwień, gdy dziecko korzysta z pieluszki dłużej niż jego rówieśnicy albo gdy robi to mimo skończenia drugiego roku życia. W odpieluchowaniu najważniejszy jest spokój oraz zadbanie o komfort dziecka.

Oznaki gotowości dziecka
Odpieluchowanie najlepiej zacząć w momencie, kiedy dziecko wykazuje gotowość na to, by przestać korzystać z pieluszki. Warto obserwować, czy nie pojawiają się oznaki o tym świadczące. Dobry czas na odpieluchowanie następuje w momencie, kiedy dziecko jest w stanie komunikować swoje podstawowe potrzeby, pokazuje, gdy pieluszka jest pełna, a także gdy szuka ustronnego miejsca do wypróżnienia, a w trakcie robienia kupy wyraźnie się napina czy nawet kuca.

Sposoby na odpieluchowanie
Wiele dzieci boi się korzystać z nocnika. Warto więc przekonać je na własnym przykładzie, zabierając do łazienki i tłumacząc, że rodzice swoje potrzeby załatwiają w sedesie. Można też zabrać malucha na wspólne zakupy i razem wybrać nocnik, dzięki czemu łatwiej będzie przekonać dziecko do korzystania z niego. Pomocne może być także użycie timera do odpieluszkowania, który będzie przypominał o konieczności wypróżnienia.

Porównanie nocniczków turystycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *