Kieszonkowe – dlaczego warto dawać?

Niemal każde dziecko dostaje kieszonkowe, które może przeznaczać na drobne przyjemności lub odkładać, by zaoszczędzić na większe wydatki. Jakimi zasadami powinni kierować się rodzice, jeżeli zdecydują się dawać dziecku kieszonkowe?

Podstawy
Najważniejsze jest zaplanowanie, w jakim dniu ma być wydawane kieszonkowe. Dzięki temu dziecko będzie dokładnie wiedziało, kiedy spodziewać się kolejnych pieniędzy i nauczy się, że jeśli szybko roztrwoni swoje kieszonkowe na różne zachcianki, będzie musiało poczekać. Należy także dostosować wysokość kieszonkowego do wieku dziecka. W przypadku najmłodszych powinny to być niemal symboliczne sumy, natomiast starsze dzieci na pewno będą miały już większe potrzeby. Nie powinno się także mówić dziecku, na co powinno przeznaczać pieniądze, ale pozostawić mu możliwość podjęcia decyzji, dzięki czemu już od najmłodszych lat będzie mogło się nauczyć, jak gospodarować pieniędzmi.

Pieniądze za obowiązki domowe?
Zapłata za każde wyciągniecie naczyń ze zmywarki czy posprzątanie pokoju nauczy dziecko interesowności. Na pewno początkowo może się wydawać, że to dobra motywacja, w końcu dziecko z pewnością będzie się bardzo starać, chcąc otrzymać od rodzica pieniądze. Jednak jeśli nagle zacznie się wymagać więcej, dziecko może w zamian oczekiwać wyższej zapłaty, traktując obowiązki domowe jako pewnego rodzaju pracę, a nie jako oznakę odpowiedzialności.

Dlaczego warto dawać dzieciom kieszonkowe?
Kieszonkowe to doskonała nauka oszczędzania. Czasami kupienie wymarzonej zabawki będzie wymagało wielu wyrzeczeń i rezygnowania z codziennych przyjemności w celu odłożenia większej sumy pieniędzy. Jednocześnie dzięki temu dziecko będzie bardziej szanować swój zakup i istnieje duże prawdopodobieństwo, że zabawka posłuży mu dłużej niż gdyby dostało ją od rodziców.

Zobacz:

Skarbonka dla dziecka

Portfel niebieski w małpki Penny Scallan

 

Wysokość kieszonkowego
Warto także powiedzieć dziecku, żeby nie rozmawiało z rówieśnikami o wysokości otrzymywanej sumy, tak samo jak nie pyta się dorosłych o wysokość ich zarobków. Dzieci często porównują się do swoich znajomych i zazdroszczą tym, którzy dostają wyższe kieszonkowe. Należy więc wytłumaczyć, że powinno się szanować pieniądze, które się dostaje i nie skupiać się na tym, co mają inni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *