Dlaczego warto chodzić boso?

Dzieci używają pięciu podstawowych zmysłów – dotyku, smaku, wzroku, słuchu i powonienia, by poznawać otoczenie i rozwijać ścieżki neuronowe w swoim mózgu. Istnieją jednak także dwa inne ważne aspekty, o których nie można zapominać. Jest to czucie głębokie oraz błędnik, które również mają duży wpływ na poznawanie przez dziecko otaczającego go świata i prawidłowy rozwój.

Rola błędnika i czucia głębokiego
Czucie głębokie pozwala na określenie ułożenia ciała w przestrzeni, podczas gdy błędnik odpowiedzialny jest za równowagę i koordynację ruchów. Rozwój obu tych czynników możliwy jest dzięki chodzeniu boso, szczególnie w okresie dzieciństwa. Wtedy właśnie do mózgu wysyłane są informacje, dzięki którym wie on, jakie jest ułożenie ciała.

Odbieranie bodźców dzięki czuciu głębokiemu ma za zadanie przede wszystkim uchronić stopy przed urazami. Mózg wykorzystuje jednak zdobyte informacje także do delikatnej regulacji kroku w celu ochrony kości i stawów oraz maksymalizacji efektywności ruchów.

Dlaczego warto zrezygnować z butów?
Noszenie butów blokuje możliwości receptorów i sprawia, że nie mogą one wykonywać swojej pracy. Tymczasem rodzice zazwyczaj zakładają dzieciom buty właśnie w momencie, kiedy uczą się chodzić, a czasem nawet znacznie szybciej. W ten sposób ograniczają stymulacje receptorów, możliwości ruchu i balansowania, a także koordynacji. Mięśnie i stawy nie mają też możliwości dostosowania się do zmieniającego się podłoża.

Zalety chodzenia boso
Chodzenie na boso pozwala na czucie podłoża, a mózg w odpowiedzi na przesyłane bodźce może dopasować chód, poprawić balans, siłę mięśni, a także koordynację i orientację. Wiele rodziców chce ochronić stopy dzieci przed czynnikami mogącymi je uszkodzić takimi jak szkło czy różne zanieczyszczenia. O ile jednak niewskazane jest, by maluchy gołymi stopami chodziły po ulicy, to już na trawie czy piasku zdejmowanie butów jest wskazane i to najczęściej, jak tylko jest to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *